Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Zakład „Pruszków”

Zdjęcie zakładu Pruszków

05-800 Pruszków, ul. Domaniewska 23


Zakład Pruszków zlokalizowany jest w północno-zachodniej części miasta. Oczyszczalnia ścieków obsługuje około 165 tys. mieszkańców dzielnicy Warszawa-Ursus, miasta i gminy Pruszków oraz miast – Piastów, Michałowice, Ożarów Mazowiecki i Brwinów. W ciągu doby  zakład przyjmuje około 60 tys. m3 ścieków.

Oczyszczalnia ścieków, która powstała w 1969 roku, została zmodernizowana w latach 2013 – 2015. W ramach inwestycji m.in. rozbudowano ciąg technologiczny o dwa nowe reaktory biologiczne wraz z osadnikami wtórnymi o konstrukcji i kubaturze zbliżonej do istniejących urządzeń, wybudowano nową wydzieloną komorę fermentacyjną oraz biogazowy zespół kogeneracyjny. Dzięki temu przedsięwzięciu zakład osiągnął maksymalną przepustowość hydrauliczną na poziomie około 105,6 tys. m3/dobę.

 

JAK DZIAŁA OCZYSZCZALNIA W ZAKŁADZIE „PRUSZKÓW”

Ścieki wpływające do oczyszczalni po przejściu przez halę krat i piaskowniki kierowane są do osadników wstępnych, a następnie na sześć ciągów technologicznych składających się z:

  • bioreaktorów ze strefami tlenowo-beztlenowymi do biologicznego usuwania azotu i fosforu przy pomocy mikroorganizmów osadu czynnego,
  • osadników wtórnych.

Osad nadmierny oraz ten powstający w osadnikach wstępnych odprowadzany jest do zagęszczaczy grawitacyjnych, skąd jest kierowany do wydzielonych komór fermentacyjnych. Tam w procesie fermentacji wydziela się biogaz. Przefermentowany osad jest odwadniany w wirówkach, a następnie utylizowany w Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych znajdującej się na terenie Zakładu „Czajka". Biogaz wytworzony w komorach fermentacyjnych po oczyszczeniu jest spalany w gazogeneratorach. W ten sposób pozyskiwana jest tzw. zielona energia. 

Ze względu na bliskość zabudowy mieszkaniowej obiekty technologiczne oczyszczalni wraz z kanałami dopływowymi zostały całkowicie zhermetyzowane, a odciągane z nich powietrze jest dezodoryzowane w specjalnych biofiltrach.

Pliki do pobrania TUTAJ

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a