Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Zakład Północny

Zdjęcie zakładu Północnego

05-135 Wieliszew, ul. 600-lecia 20


Zakład Północny uruchomiliśmy w 1986 roku. Zaopatruje w wodę północne dzielnice lewo- i prawobrzeżnej Warszawy, m.in.:

  • Białołękę,
  • Bielany,
  • Bemowo,
  • Targówek,
  • Pragę Północ,

a także część Woli i Żoliborza. 


Z założenia, źródło zasilania w wodę tego zakładu miało być niezależne od Wisły. To zadecydowało o wyborze na ten cel Jeziora Zegrzyńskiego, z którego ujmujemy wodę poprzez ujęcie typu brzegowego. 

W 2010 roku na terenie Zakładu Północnego w Wieliszewie zakończyliśmy budowę supernowoczesnej Stacji Flotacji Ciśnieniowej. Instalacja jest pierwszym w Polsce przykładem zastosowania technologii flotacji ciśnieniowej w procesie uzdatniania wody. Dotychczas metoda ta była stosowana w naszym kraju głównie w przemyśle spożywczym i chemicznym. W Europie flotacja ciśnieniowa od kilkunastu lat z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu stacjach uzdatniania wody, m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii.

W Zakładzie Północnym w ramach realizacji II Fazy wykorzystano proces flotacji ciśnieniowej. Metoda polega na wyprowadzaniu do zbiornika z wodą mikroskopijnych pęcherzyków powietrza, które wynoszą zanieczyszczenia na powierzchnię i tworzą na niej łatwy do zebrania kożuch. Wprowadzenie do układu technologicznego uzdatniania wody flotacji ciśnieniowej umożliwiło skuteczniejsze usuwanie planktonu oraz zmniejszyło zawartość związków organicznych w wodzie surowej nawet o 75%.

Wybór metod uzdatniania wody był uzależniony od składu wody ujmowanej przez poszczególne wodociągi. W Zakładzie Centralnym infiltracyjna woda wiślana poddawana jest procesom ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym, natomiast w Zakładzie Północnym powierzchniowa woda z Jeziora Zegrzyńskiego  – flotacji ciśnieniowej. Dzięki odpowiednio dobranym technologiom możemy efektywnie uzdatniać wodę i zagwarantować odbiorcom jej najwyższą jakość.

 

SPRAWDŹ JAK UZDATNIAMY WODĘ W ZAKŁADZIE PÓŁNOCNYM

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a