Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Źródełka z warszawską kranówką w budynkach użyteczności publicznej

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w mieście stołecznym Warszawie Spółka Akcyjna każdego dnia dostarcza mieszkańcom Warszawy i okolic około 350 milionów litrów zimnej i smacznej wody. Jej najwyższą jakość zapewniają nowoczesne technologie, używane w procesie. Co więcej, warszawska kranówka znajduje się pod stałą kontrolą w laboratoriach. Laboratoria wodociągów warszawskich wykonują rocznie około 200 tysięcy badań  wody. Daje to  pewność, że jest ona bezpieczna i spełnia surowe wymagania polskie oraz europejskie. Nad wysoką jakością warszawskiej kranówki czuwa także Sanepid.

Dzięki poidełku z zimną wodą, możemy gasić pragnienie w dowolnym momencie w szkole, w urzędzie lub w przychodni. A jeśli mamy przy sobie bidony lub butelki,  możemy je uzupełnić. Warszawska kranówka orzeźwia i nie ma kalorii oraz zawiera cenne dla organizmu magnez i wapń.

Po bezpłatne poidełko może zgłosić się każdy budynek użyteczności publicznej. Woda do budynku musi być dostarczana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w mieście stołecznym Warszawie Spółka Akcyjna. Wodociągi Warszawskie montują źródełka wody w szkołach oraz w miejscach często  odwiedzanych przez klientów lub gości już od 2015 roku. W 2022 roku połączono ze sobą program montażu źródełek w szkołach oraz program montażu źródełek w budynkach użyteczności. Dzięki temu Program działa pod jedną nazwą: „Źródełka wody w budynkach użyteczności publicznej”.

Warszawska kranówka – mądry wybór!

Jednostka/Instytucja zainteresowana montażem źródełka jest zobowiązana  do poniesienia kosztów związanych z:

 • przygotowaniem wewnętrznej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej,
 • zbadaniem jakości wody przez laboratorium, żeby potwierdzić, że woda spełnia wymagania, ustalone w przepisach.

Program prowadzony jest w ramach akcji zachęcającej mieszkańców Warszawy i okolic do picia warszawskiej kranówki. Z programu mogą skorzystać instytucje/jednostki sektora publicznego, zarządzające budynkami użyteczności publicznej, w tym również szkołami.

Jak zgłosić chęć instalacji źródełka/poidełka?

Aby zgłosić szkołę do programu, należy:

 • zapoznać się całym procesem instalacji poidełka,
 • wykonać badania jakości wody,
 • wypełnić deklarację,
 • dokumenty przesłać pocztą na adres:
  Program „Źródełka wody w budynkach użyteczności publicznej”
  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.,
  Pl. Starynkiewicza 5
  02 – 015 Warszawa.

Modele Źródełek do wyboru:

Na zdjęciu widoczne pionowe urządzenie w kształcie słupa/prostopadłościanu. Na jego dolnej części znajduje się srebrna, metalowa obudowa, a na niej wygrawerowane trzy logotypy, od dołu po lewej stronie logotyp heraldyczny Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A., po lewej logotyp Miasta Stołecznego Warszawy z symbolem syrenki i napisem „Zakochaj się w Warszawie”, nad nimi logotyp „Warszawska Kranówka Naturalnie Tak”. Nad metalową obudową znajduje się czarny ociekacz z kratką, nad nim wklęsła, pusta przestrzeń, nad nimi dwa identyczne, prostokątne przyciski, podświetlone na niebiesko. Na zdjęciu widoczne płaskie, prostokątne urządzenie. Cała obudowa z metalu w kolorze srebrnym. W środkowej części urządzenia znajduje się wypukły element, na którym położona jest kratka. Nad kratką znajduje się kwadratowy, wklęsły fragment urządzenia. W jasnoszarym tle fragmentu po lewej stornie znajduje się napis: na niebiesko H2O i na biało TO GO!. W centralnej części tła znajduje się symbol butelki, wypełnionej do połowy niebieską cieczą i nad tym symbol białej kropli. Na zdjęciu widoczne metalowe urządzenie w kolorze srebrnym. W środkowej części urządzenia znajduje się wypukły element, przypominjący kuchenną umywalkę z płaskim dnem. W przedniej części tego elementu po prawej stronie znajduje się pionowa wylewka, przypominjąca kranik. Nad wypukłością znajduje się kwadratowy, wklęsły, prostokątny fragment urządzenia. W jego jasnoszarym tle po lewej stornie znajduje się napis: na niebiesko H2O i na biało TO GO!. W centralnej części tła znajduje się symbol butelki, wypełnionej do połowy niebieską cieczą i nad tym symbol białej kropli.
Źródełko bezodpływowe Źródełko odpływowe do napełniania butelek z fontanną Źródełko odpływowe do napełniania butelek

Dokumenty do pobrania:

 1. Informacja o Programie „Źródełka wody w budynkach użyteczności publicznej" (PDF, 137 KB)
 2. Deklaracja przystąpienia do Programu (PDF, 127 KB)
 3. Zakres badań jakości wody na potrzeby montażu źródełek wody w szkołach i w budynkach użyteczności publicznej (64,1 KB)
 4. Instrukcja przygotowania instalacji wewnętrznej do montażu  źródełka odpływowego  do napełniania butelek (PDF, 447 KB) 
 5. Instrukcja przygotowania instalacji wewnętrznej do montażu źródełka odpływowego do napełniania butelek z fontanna do picia (PDF, 458 KB)
 6. Instrukcja przygotowania instalacji wewnętrznej do montażu źródełka bezodpływowego (PDF, 260 KB)
 7. Lista adresów źródełek w szkołach (PDF, 260 KB)
 8. Lista adresów źródełek w budynkach użyteczności publicznej (PDF, 250 KB) 
Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a