Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Zakład „Południe”

Zdjęcie zakładu Południe

02-987 Warszawa, ul. Syta 190/192


Zakład „Południe” znajduje się w południowej części miasta w Dzielnicy Wilanów. Od 2006 roku przyjmuje w ciągu doby około 60 tys. m3 ścieków z południowej części lewobrzeżnej Warszawy.

Ze względu na bliskość osiedli mieszkaniowych oczyszczalnia jest obiektem całkowicie zhermetyzowanym, a powietrze odciągane z obiektów oczyszczane jest w układzie chemicznej dezodoryzacji.

SPRAWDŹ JAK DZIAŁA ZAKŁAD „POŁUDNIE”

Ścieki wpływające do oczyszczalni po przejściu przez halę krat i piaskowniki kierowane są do osadników wstępnych, a następnie na dwa ciągi technologiczne składające się z:

  • bioreaktorów ze strefami tlenowo-beztlenowymi do biologicznego usuwania azotu i fosforu przy pomocy mikroorganizmów osadu czynnego,
  • czterech osadników wtórnych (po dwa na każdy ciąg).

Osad powstający w osadnikach wstępnych odprowadzany jest do zagęszczaczy grawitacyjnych. Dalej, po zagęszczeniu trafia do wydzielonych komór fermentacyjnych. Osad nadmierny odprowadzany jest do zagęszczaczy flotacyjnych i podobnie jak osad wstępny, trafia do komór fermentacyjnych. W trakcie fermentacji w komorach wydziela się biogaz. Przefermentowany osad jest odwadniany na wirówkach i kierowany do spalenia w Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych znajdującej się na terenie Zakładu „Czajka". Alternatywnie odwodniony osad można skierować do suszarni, a uzyskany granulat wykorzystać np. do współkompostowania lub produkcji pelletu.

Biogaz wytworzony w komorach fermentacyjnych kierowany jest do stacji odsiarczania, a następnie do spalenia w gazogeneratorach. W ten sposób część energii elektrycznej Zakład uzyskuje w sposób przyjazny dla środowiska, tj. ze źródeł odnawialnych („zielona energia”).

Pliki do pobrania:

Schemat technologiczny Zakładu Południe - pobierzschemat technologiczny zak\ladu południe

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a