Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Stacja Uzdatniania Wody „Filtry”

Zdjęcie zakładu

02-012 Warszawa, ul. Koszykowa 81

„Filtry” to najstarsza stacja uzdatniania wody w Warszawie, która od 1886 roku dostarcza wodę mieszkańcom stolicy. Autorem projektu był wybitny brytyjski inżynier William Lindley, a budowę nadzorował jego najstarszy syn - William Heerlein Lindley.

Filtry powolne, wieża ciśnień, pompownie oraz budynki portierni są typowymi przykładami XIX-wiecznego budownictwa przemysłowego. Do dzisiaj zachwycają precyzją konstrukcji i starannością wykonania. W latach 30. XX wieku na terenie stacji wybudowano Zakład Filtrów Pospiesznych z charakterystycznymi elementami architektonicznymi w stylu art deco. Kolejna powojenna rozbudowa stacji miała miejsce w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy został  uruchomiony tzw. „drugi ciąg technologiczny”. W 2015 roku zakończyła się modernizacja instalacji, co przyczyniło się do zwiększenia niezawodności urządzeń, zapewniło stabilne parametry uzdatnianej wody oraz pozwoliło na zoptymalizowanie kosztów produkcji.

W 2012 roku zespół zabytkowych obiektów Stacji Filtrów, mocą rozporządzenia Prezydenta RP został uznany za Pomnik Historii.

W 2010 r. w ramach Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” współfinansowanego z Funduszu Spójności, na terenie SUW „Filtry” uruchomiliśmy nowoczesną stację ozonowania pośredniego i filtrów węglowych.

 

Co to oznacza dla mieszkańców?

Wzbogaciliśmy technologię uzdatniania wody o dodatkowe procesy ozonowania i filtracji przez złoże granulowanego węgla aktywnego oraz połączyliśmy wszystkie stosowane procesy w jeden układ technologiczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększyliśmy stopień redukcji substancji organicznych. O połowę zmniejszyliśmy dawkę dwutlenku chloru stosowanego do końcowej dezynfekcji wody. Oznacza to, że kranówka w domach mieszkańców ma wyraźnie lepszy smak i zapach.

Nowy budynek ozonowania i filtrów węglowych powstał w miejscu nieeksploatowanej VII grupy filtrów piaskowych, u zbiegu ulicy Raszyńskiej i Filtrowej. Naszym zamiarem było harmonijne wkomponowanie obiektu  w zabytkową część kompleksu. Elewację budyneku obłożono cegłą klinkierową, wybrane elementy architektoniczne, takie jak zwieńczenia okien oraz cokoły zostały wykończone piaskowcem. Na dachu budynku powstał zielony ogród.

 

Obecnie SUW „Filtry” uzdatnia w ciągu doby około 190 tys. m3 wody, co stanowi ponad połowę zapotrzebowania aglomeracji warszawskiej.

Stacja zaopatruje w wodę tereny centralnej i południowo-zachodniej lewobrzeżnej części Warszawy oraz miejscowości:

  • Pruszków,
  • Piastów
  • Michałowice,
  • Reguł,
  • części Raszyna;
  • ponadto, z uwagi na ukształtowanie terenu oraz strukturę przestrzenną Warszawy, woda z SUW „Filtry” może być także przesyłana na Dolny Mokotów, Wilanów i Powsin.

 

SPRAWDŹ JAK UZDATNIAMY WODĘ W SUW „FILTRY“

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a