Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Zakład Północny

Zakład Północny w Wieliszewie jest najmłodszym z zakładów zaopatrujących Warszawę w wodę. Uruchomiony został w 1986 r., w 100-lecie założenia wodociągów warszawskich. Z założenia, źródło zasilania w wodę tego zakładu miało być niezależne od Wisły. To zadecydowało o lokalizacji obiektu nad Jeziorem Zegrzyńskim. 

Wodociągiem Północnym dostarczamy wodę dla mieszkańców północnych dzielnic  lewo- i prawobrzeżnej Warszawy: Białołęki, Bielan, Bemowa, Targówka, Pragi Północ oraz części Woli, Żoliborza, Pragi Południe i Rembertowa. 

W 2010 roku na terenie Zakładu Północnego w Wieliszewie zakończyliśmy budowę, wartej 30 milionów euro, Stacji Flotacji Ciśnieniowej. Kontrakt został realizowany w ramach Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie - Faza II”.

Stacja Flotacji w Zakładzie Północnym w Wieliszewie jest pierwszym w Polsce przykładem zastosowania technologii flotacji ciśnieniowej w procesie uzdatniania wody. Dotychczas metoda ta była stosowana w naszym kraju głównie w przemyśle spożywczym i chemicznym. W Europie flotacja ciśnieniowa od kilkunastu lat z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu stacjach uzdatniania wody, m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii.

Flotacja ciśnieniowa to naturalny, fizyczny proces wykorzystywany do wstępnego oczyszczania wody surowej. Do komór z uzdatnianą wodą wprowadzany jest strumień wody nasyconej powietrzem pod ciśnieniem. Powstające wówczas w olbrzymiej ilości, mikroskopijne pęcherzyki powietrza „przylegają” do zanieczyszczeń wytrąconych wcześniej z wody i wynoszą je – flotując – na powierzchnię, gdzie tworzy się łatwy do usunięcia kożuch zanieczyszczeń. Flotacja jest technologią szczególnie użyteczną dla uzdatniania wód z rzek nizinnych (tj. m.in. Bug i Narew, które zasilają wody Jeziora Zegrzyńskiego) o dużej zmienności jakościowej zależnej od pór roku oraz wysokiej zawartości trudno usuwalnych związków organicznych. W przypadku Jeziora Zegrzyńskiego są to związki naturalne, pochodzenia roślinnego (głównie związki humusowe), które nadają wodzie surowej charakterystyczną brązową barwę.

Dzięki realizacji Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie - Faza II”, którego jedną z głównych inwestycji było wprowadzenie technologii flotacji ciśnieniowej na terenie Zakładu Północnego w Wieliszewie, stołeczna woda spełnia najwyższe standardy jakościowe obowiązujące w Unii Europejskiej.

W ramach unowocześnienia zakładu zmodernizowano Pompownię II stopnia oraz system automatyki, sterowania i monitoringu on-line.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a