Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Układ przesyłowy ścieków

Projekt „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” jest największym w Europie przedsięwzięciem z zakresu ochrony środowiska, współfinansowanym ze środków Funduszu Spójności.

Jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych była budowa układu przesyłowego ścieków z Warszawy lewobrzeżnej do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”, położonej na prawym brzegu rzeki.

Ścieki z centralnej i północnej części lewobrzeżnej Warszawy (Bemowa, Bielan, Żoliborza, Woli, Ochoty, Włoch, Śródmieścia i północnej części Mokotowa) trafiały nieczyszczone do Wisły. Aby rozwiązać ten problem zbudowaliśmy układ przesyłowy. Nieczystości są doprowadzane do syfonu pod Wisłą i stamtąd  doprowadzane są do zmodernizowanej Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Dzięki temu na terenie aglomeracji warszawskiej wszystkie ścieki trafiające miejskiej kanalizacji są oczyszczane.

Układ przesyłowy ścieków budowaliśmy w dwóch etapach.

Etap I - o długości ok. 5,9 km, wykonany w całości na terenie dzielnicy Białołęka. Trasa kolektora o średnicy wewnętrznej 2800 mm przebiega wzdłuż ulic Myśliborskiej, Światowida, Produkcyjnej, Modlińskiej oraz planowanej ulicy Mehoffera-Bis do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”.


Etap II - o długości ok. 4,8 km, rozpoczyna się  na terenie lewobrzeżnej Warszawy (Bielany) i przechodzi tunelem pod Wisłą.

Budowa układu przesyłowego była kluczowym elementem Fazy III Projektu . Dzięki doprowadzeniu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do OŚ „Czajka”  ostatecznie uporządkowaliśmy gospodarkę ściekową stolicy.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a