Ul. Poznańska. Awaria, której można było uniknąć?
W związku z doniesieniami medialnymi oraz wypowiedzią zastępcy burmistrza Dzielnicy Śródmieście dotyczącymi awarii przewodu wodociągowego w ulicy Poznańskiej MPWiK pragnie poinformować, że przed rozpoczęciem przebudowy ulicy przez Urząd Dzielnicy odbyła się seria spotkań koordynacyjnych, w których udział brali m.in. pracownicy spółki. Podczas tych spotkań firmy, posiadające infrastrukturę podziemną w rejonie ul. Poznańskiej, deklarowały konieczność (lub jej brak) w przebudowie swojej infrastruktury.
Ponieważ sieć wodociągowa w tym rejonie została wymieniona w 1992 roku i nie sprawiała do tej pory problemów eksploatacyjnych, nie było konieczności jej ponownej wymiany. Przypomnijmy, że wytrzymałość eksploatowanych przewodów wodociągowych wynosi kilkadziesiąt lat.
Według analizy przeprowadzonej przez Radę Techniczną MPWiK oraz ekspertyzy wykonanej przez jednostkę zewnętrzną wynika, że awarie sieci wodociągowej powoduje praca ciężkiego sprzętu, który jest wykorzystany do budowy nawierzchni ulic. Ciężki sprzęt (m.in. koparki, walce, spychacze) oraz drgania i naciski pochodzące z pracy tego sprzętu wpływają na zmianę naprężeń gruntu oraz w znaczący sposób osłabiają przewody wodociągowe, w efekcie czego następują awarie. Dwie awarie w ul. Poznańskiej są tego przykładem.
Jest to kolejny przykład wystąpienia awarii na przewodach wodociągowych zlokalizowanych w drogach z przebudowanymi nawierzchniami. MPWiK analizuje takie przypadki.
Inwestor prowadzący przebudowę ulicy zdawał sobie sprawę z istnienia infrastruktury podziemnej w obszarze budowy i nie dokonał jej należytego zabezpieczenia co doprowadziło do awarii. MPWiK analizuje sposób nadzoru inwestora (Urząd Dzielnicy) nad prowadzonym przedsięwzięciem.
Zaistniała sytuacja wpłynęła znacząco nie tylko na wizerunek Spółki, lecz także wiązała się z koniecznością poniesienia dużych kosztów związanych z usunięciem awarii.