Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
30.07.2020

Zatrzymane w kadrze „Wodociągi i kanalizacja w czasie Powstania Warszawskiego”

Od 31 lipca 2020 r. do 2 października 2020 r. na ogrodzeniu Stacji Filtrów będzie prezentowana wystawa upamiętniająca uczestników walk powstańczych z 1944 r.

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie archiwalne, ukazujące wstrząsające relacje żołnierzy AK z wędrówki kanałami. Wśród uwiecznionych uczestników możemy odnaleźć również pracowników naszego przedsiębiorstwa. Liczni z nich włączyli się do walki, inni ofiarnie pełnili służbę w Inspekcji Sieci Wodociągowej i Kanalizacyjnej oraz w Stacji Filtrów i Stacji Pomp Rzecznych. Na szczególne wyróżnione na kartach historii zasługuje mistrz Leon Rydzyński, który wyznaczył trasę ewakuacji żołnierzy i ludności cywilnej ze Starówki na Śródmieście oraz otworzył właz przy ul. Wareckiej. W czasie II wojny światowej zginęło 128 pracowników przedsiębiorstwa.

31 lipca 2020 r. pod tablicą upamiętniającą pracowników, którzy zginęli w walkach z okupantem, znajdującą się przy pl. S. Starynkiewicza 5 przedstawiciele załogi MPWiK w m.st. Warszawy złożą kwiaty i zapalą znicze.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a