Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
Aktualności
19.08.2024

„Woda. Szanuj” – kampania Wodociągów Warszawskich

Polska znajduje się obecnie na liście krajów ubogich w zasoby wodne –  w praktyce oznacza to, że mamy niecałe 1,6 tys. m3 odnawialnych zasobów wody słodkiej na jednego mieszkańca. Tę trudną sytuację potęgują przede wszystkim zmiany klimatu. Jednak każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do oszczędzania zasobów wodnych. Wodociągi Warszawskie w swojej kampanii pod hasłem „Woda. Szanuj” podpowiadają, jak w codziennym życiu zatroszczyć się o rozsądne korzystanie z tego cennego zasobu.

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wody. W kuchni, w łazience, w ogrodzie, w pracy, w przestrzeni miejskiej – woda towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku. Dziennie powinniśmy jej pić – jeśli mamy wyrobiony ten zdrowy nawyk – co najmniej dwa litry. Średnio w ciągu doby każdy z nas zużywa jej ok. 100 litrów, w większości podczas czynności związanych z higieną oraz prowadzeniem gospodarstwa domowego. I to właśnie tutaj popełniamy najwięcej błędów, najczęściej nieświadomie, powodując marnotrawstwo wody.

Jak racjonalnie korzystać z wody?

Wodociągi Warszawskie od wielu lat prowadzą Program Edukacji Ekologicznej, w dużej mierze skupiający się na zagadnieniu rozsądnego korzystania z wody w codziennym życiu. Właśnie startujemy z kolejną odsłoną kampanii, która ma na celu przybliżenie tej tematyki oraz pokazanie dobrych nawyków pozwalających szanować wodę – a przy okazji także pieniądze. Na naszych profilach w kanałach społecznościowych, w stacjach radiowych, na ekranach autobusów i tramwajów miejskich będziemy emitować spoty oraz informacje związane z dobrymi nawykami, które warto stosować na co dzień. Również na stronie internetowej Wodociągów Warszawskich w kafelku: Edukacja ekologiczna znajdują się materiały edukacyjnie, np. w formie komiksów, z których można wyciągnąć wiele cennych rad i stosować je na co dzień.

Gdzie ukrywa się woda?

Jednym z wątków poruszanych podczas kampanii jest temat tzw. ukrytej wody. Taka ukryta woda to inaczej ślad wodny, czyli ilości wody potrzebnej do produkcji różnych dóbr – odzieży, żywności, przedmiotów codziennego użytku. Często nie jesteśmy świadomi, jak ogromne zasoby wody pochłania np. wyprodukowanie pary dżinsów albo telefonu komórkowego. W dobie konsumpcjonizmu rzadko skupiamy się na tym, jak bardzo w swoich wyborach przyczyniamy się do nadwyrężania wodnych zasobów, rzadko też jesteśmy świadomi tego, że nasze działania mogą przekładać się na pogłębianie nierówności w dostępie do wody pitnej na świecie. W czasach zmian klimatu, powtarzających się coraz częściej  ekstremalnych zjawisk pogodowych skutkujących coraz dłuższymi okresami suszy w wielu regionach świata warto uświadamiać sobie, że każdy z nas ma możliwość przyczyniania się do ograniczania skutków tych negatywnych zjawisk.

Jako spółka odpowiadająca za zbiorowe dostarczanie wody dla największego w Polsce miasta systematycznie kontynuujemy nasze działania wspierające rozsądne, zdrowe i empatyczne aktywności przyczyniające się do myślenia o przyszłych pokoleniach i do troski o naszą planetę, która bez wody nie będzie mogła funkcjonować tak, jak dotychczas. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.mpwik.com.pl, gdzie w kafelku poświęconym edukacji ekologicznej publikujemy szereg cennych rad dotyczących racjonalnego korzystania z wody w codziennym życiu.

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a