Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
Aktualności
15.05.2024

W Noc Muzeów Wodociągi Warszawskie pokażą zabytkową komorę kanału burzowego na Pradze

Noc z 18 na 19 maja będzie gratką dla wszystkich miłośników muzeów, galerii, miejsc związanych z kulturą oraz tych, które budzą ciekawość, ale na co dzień nie są dostępne dla odwiedzających. Takim miejscem jest zabytkowy, ponad 100-letni przelew burzowy jednego z praskich kanałów.

Komora przelewu burzowego zlokalizowana pod skrzyżowaniem ulic Ratuszowej i Jagiellońskiej została wybudowana w 1908 r., a rok oraz dwa lata temu została udostępniona grupie zwiedzających podczas poprzednich edycji Nocy Muzeów. Ci, którym udało się ją zobaczyć, byli pod wrażeniem zarówno tego zabytkowego miejsca, jak i opowieści wodociągowców o historii warszawskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Przypomnijmy, że łączna długość stołecznych wodociągów to ponad 4,5 tys. km, kanalizacji - ponad 4,4 tys. km, a historia spółki biegnie nieprzerwanie od 1886 r.

Według projektu Williama Lindleya

Odcinek sieci kanalizacyjnej oraz komora przelewu burzowego w skrzyżowaniu Ratuszowej i Jagiellońskiej (w czasach budowy komory – ul. Petersburskiej) pochodzą z pierwszej dekady XX w. Sama komora od tamtego czasu podlegała kilku przebudowom. Jest ona uzbrojona w specjalne drzwi, których zamknięcie powodowało piętrzenie ścieków, a to z kolei umożliwiało płukanie nimi kolektora. Ze względu na rozmiar budowli i napór ścieków drzwi zamykano i uchylano specjalnym ślimakiem – ślimak i drzwi zachowały się do dziś. Komora została zaprojektowana przez samego Williama Lindleya tak, by mogła pełnić funkcję pokazową. Daje możliwość obserwacji tego, jak podczas burzy działa przelew i kanalizacja w mieście. By warunki obserwacji były lepsze, w latach 80. w komorze zamontowano stylowe oświetlenie.

A tak opisana została komora w monografii pt. „Kanalizacya, wodociągi i pomiary miasta Warszawy wykonane podług projektu i pod głównem kierownictwem inżyniera W. H. Lindley’a” z 1911 r., w której czytamy: „Na przedmieściu Praga, przy skrzyżowaniu ulicy Petersburskiej i Ratuszowej na kanale głównym I, zbudowane jest wygodne wejście, prowadzące do obszernej komory z balkonem, skąd można obserwować działanie drzwi do przemywania kl. XI, a podczas ulewy być świadkiem przelewania się wód przez przelew burzowy”.

Zobacz zabytkowy fragment sieci kanalizacyjnej!

Wodociągi Warszawskie z okazji 20. Nocy Muzeów umożliwią zwiedzanie zabytkowej komory na Pradze. O możliwości obejrzenia historycznej przestrzeni decyduje kolejność przyjścia na miejsce. Zwiedzanie w grupach rozpoczniemy o 17.00, a kończymy o 22.00. Liczba miejsc jest ograniczona!

Podczas stołecznej Nocy Muzeów Wodociągi Warszawskie będą gasić pragnienie strudzonych muzealnymi spacerami mieszkańców pysznymi napojami przyrządzonymi na bazie warszawskiej kranówki. Charakterystyczne, niebieskie stoisko warszawiacy znajdą przy Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Świętokrzyskiej.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a