Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
Aktualności
04.10.2023

Wodociągi Warszawskie efektywne energetycznie

Inwestycje w odnawialne źródła energii stanowią ważny element programu poprawy efektywności energetycznej Wodociągów Warszawskich. Ich celem jest ograniczenie zużycia węgla w działalności Spółki na rzecz bardziej ekologicznych źródeł energii. 

Gospodarka obiegu zamkniętego w soczewce - oczyszczalnia ścieków “Czajka”

Zmodernizowana „Czajka” jest obecnie jedną z największych i najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Polsce. By działać, potrzebuje jednak energii. Wodociągi Warszawskie, jako lider innowacyjności w branży, do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystują biogaz wytwarzany w procesie fermentacji osadów ściekowych. Rocznie w “Czajce” wytwarzane jest ponad 40 tysięcy MWh energii. W tym roku  pozyskano już 32,5 GWh energii elektrycznej i 18 GWh energii cieplnej zużywanych w całości na potrzeby zakładu. Dla porównania - pozyskana energia odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię gospodarstw domowych kilkudziesięciotysięcznego miasta! Ciepłem z gazogeneratorów ogrzewane są nie tylko wydzielone komory fermentacyjne, ale również wszystkie pomieszczenia na terenie oczyszczalni.

Nie tylko ścieki - odnawialne źródła energii wykorzystywane przez Wodociągi Warszawskie

Obecnie niemal jedna trzecia zapotrzebowania całego przedsiębiorstwa Wodociągów Warszawskich na energię zaspokajana jest ze źródeł własnych, głównie odnawialnych.

Z kolei energia elektryczna wytwarzana w „Czajce” zaspokaja do 2/3 ogólnego zapotrzebowania zakładu na prąd. Podobne, nieco mniejsze instalacje działają także na terenie oczyszczalni ścieków „Południe” i „Pruszków”.

Na terenie naszych zakładów zostało wybudowane instalacje fotowoltaiczne o łącznej maksymalnej mocy 6,7 MW. Realizacja inwestycji wzmacnia efektywność energetyczną przedsiębiorstwa i zmniejsza zużycie energii elektrycznej pozyskiwanej z węgla kamiennego, a tym samym przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Warto też podkreślić, że realizowane są obecnie dwa projekty badawcze – z Politechniką Warszawską i Veolią – które pozwolą w przyszłości na opracowanie technologii odzyskiwania ciepła ze ścieków, które będzie mogło zostać wykorzystane do ogrzewania budynków w stolicy. Jest to nasz kolejny duży krok ku gospodarce obiegu zamkniętego.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a