Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
Aktualności
02.02.2024

Przełomowa inwestycja w wodociągi i kanalizację Wawra

Warszawa kontynuuje inwestycje w rozwój systemu wodociągowo-kanalizacyjnego. Dziś zawarto umowę na projekt i budowę nowej infrastruktury na terenie Wawra. Za 2 lata dzielnica zyska kolejne magistrale, kanały i przepompownię ścieków. Wartość kontraktu to ponad 83 mln zł.

Wawer jest dzielnicą, w której prowadzonych jest najwięcej inwestycji wodno-kanalizacyjnych. W latach 2018-23 Wodociągi Warszawskie wybudowały tu ponad 94 km sieci za 178 mln zł. Inwestycje te dały możliwość przyłączenia ponad 1745 nieruchomości do miejskich wodociągów i 1691 nieruchomości do kanalizacji.

Realizacja umowy, którą 2 lutego b.r. spółka zawarła z firmą INSTALNIKA, umożliwi dostęp do sieci kolejnym mieszkańcom dzielnicy. W ramach inwestycji wybudowane zostaną: przepompownia ścieków o wydajności 216 l/s przy ul. Skalnicowej i kanalizacja sanitarna przy ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński, Trakt Lubelski i Strzygłowskiej. Powstaną też nowe odcinki magistral wodociągowych przy Wale Miedzeszyńskim, Skalnicowej i Panny Wodnej. Łączna długość nowej sieci kanalizacyjnej wyniesie ponad 5 km, a wodociągowej – ponad 6 km.

Kluczowa inwestycja dla systemu odbioru ścieków na terenie Wawra

Budowa przepompowni i kanałów w ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński i Strzygłowskiej to strategiczny element w rozwoju sieci na terenie dzielnicy. Inwestycja umożliwi dalszą rozbudowę i funkcjonowanie systemu kanalizacji na obszarze ok. 750 ha osiedli Nadwiśle, Radość czy Miedzeszyn. Dziś mieszka tam około 18 tys. osób, a w ciągu najbliższych 10 lat może powstać kolejnych kilka tysięcy mieszkań.

Inwestycja umożliwi także odbiór ścieków z ponad stu posesji, w tym 85 budynków położonych przy już wybudowanych kanałach.

Termin zakończenia prac to I kwartał 2026 r.

Mieszkańcu, podłącz się do sieci

Mimo coraz większych możliwości podłączenia swoich domów do sieci, nie wszyscy mieszkańcy się na to decydują. Obecnie taką niewykorzystaną możliwość podłączenia do sieci wodociągowej ma w Wawrze 3571 zabudowanych nieruchomości, a do sieci kanalizacyjnej – 2288 nieruchomości.

Miasto od lat realizuje program zachęt do likwidacji szamb i przyłączania się do miejskiej sieci kanalizacyjnej – na ten cel stołeczny ratusz udziela dotacji w wysokości 6 tys. zł. Wnioski w tegorocznym naborze można składać jeszcze do 31 marca br. Szczegóły można znaleźć na stronie eko.um.warszawa.pl.

Założenia inwestycyjne dla dzielnicy Wawer

Wieloletni plan inwestycyjny przewiduje, że do 2030 r. na terenie Wawra wybudowanych zostanie jeszcze łącznie 199 km kanałów i 126 km wodociągów za kwotę wstępnie szacowaną na ponad 235 mln zł.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a