Komunikat strony

13.05.2025

Ceglane wnętrze w kształcie tunelu o owalnym wydłużonym kształcie. Na końcu schody w górę.

Noc w komorze przelewu burzowego

Wieczorem i nocą z 17 na 18 maja Warszawa, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, zamieni się w miasto tętniące kulturą i spragnionymi jej tłumami mieszkańców. W ten wyjątkowy wieczór i noc będzie można wejść do muzeów, galerii oraz innych placówek kultury i nie tylko, ale także zajrzeć tam, gdzie zwykle zajrzeć nie możemy. I to całkowicie za darmo! Wodociągi Warszawskie zabiorą poszukujących niecodziennych wrażeń w podziemia, a konkretnie do komory przelewu burzowego na Pradze.

Ta praska komora zlokalizowana jest dokładnie pod skrzyżowaniem dwu ulic: Ratuszowej i Jagiellońskiej, kiedyś Petersburskiej. Zbudowano ją dokładnie 117 lat temu i jest dziełem genialnego inżyniera Williama Heerleina Lindleya – syna nie mniej genialnego inżyniera, Williama Lindleya. W czasie, gdy powstała komora na Ratuszowej/Jagiellońskiej, sieć kanalizacyjna Warszawy liczyła około 200 km, zaś prace nad budową kanalizacji na Pradze były na początkowym etapie.

Niesłabnące zainteresowanie zwiedzających

Noc Muzeów będzie świetną okazją do tego, by przyjrzeć się dziełu ówczesnych budowniczych. Kanał wraz komorą przelewu burzowego działają do dziś. Od tamtego czasu komora została kilka razy przebudowana. Jest ona uzbrojona w specjalne drzwi, których zamknięcie powodowało piętrzenie ścieków, a to z kolei umożliwiało płukanie nimi kolektora. Ze względu na rozmiar budowli i napór ścieków drzwi zamykano i uchylano specjalnym ślimakiem – ślimak i drzwi zachowały się do dziś. Komora została zaprojektowana w taki sposób, by mogła pełnić funkcję pokazową. Posiada specjalną galerię, dając możliwość obserwacji tego, jak podczas burzy działa przelew i kanalizacja w mieście. Dodatkowo, dla poprawy warunków obserwacji w latach 80. XX w. w komorze zamontowano stylowe oświetlenie.

Zarówno podczas swojej „muzealnej” premiery w maju 2022 r., jak i w kolejnych latach, zainteresowanie zwiedzających obiekt przerosło wszelkie oczekiwania. Dlatego w tym roku znów będzie można przyjść i zobaczyć ten fragment wiekowej stołecznej kanalizacji.

Start zwiedzania o godz. 17.00, planowane zakończenie ok. godz. 22.00.

Podczas Nocy Muzeów Wodociągi Warszawskie zapewnią także swoje stoisko oraz beczkowóz z warszawską kranówką, które zostaną ustawione przed Pałacem Kultury i Nauki.

Uwaga!

Ze względu na charakter i architekturę obiektu w atrakcji mogą wziąć udział wyłącznie dorośli zwiedzający. Liczba osób wchodzących do obiektu jest ograniczona. Wejścia do obiektu obędą się w asyście pracowników MPWiK po uprzednim przeszkoleniu z zakresu bhp. Do obiektu nie można wnosić toreb, plecaków i innych pakunków. Warunkiem otwarcia obiektu dla zwiedzających będzie pogoda bezdeszczowa.

Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a