Komunikat strony

06.03.2018

Miejskie źródełka z warszawską kranówką

W ubiegłym roku został rozstrzygnięty konkurs na wygląd miejskich źródełek wody, a  5 marca br. ogłoszono przetarg na ich wykonanie.

Zamówienie ogłoszone przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy obejmuje realizację projektów zgłoszonych w ramach budżetu partycypacyjnego dotyczących uruchomienia 177 źródełek zasilanych warszawską kranówką. Z urządzeń, do których wodę dostarczą Wodociągi Warszawskie, będzie można bezpłatnie korzystać m.in. na placu Zbawiciela, placu Bankowym, pl. Unii Lubelskiej, placu Na Rozdrożu, u zbiegu ul. Dobrej i Tamka, na bulwarze B. Grzymały-Siedleckiego oraz w okolicy Rynku Starego Miasta.

Głównym założeniem dla realizacji inwestycji jest wykorzystanie istniejących hydrantów podziemnych do montażu na nich źródełek. Na terenach, gdzie nie będzie to możliwe,  w celu zasilenia konstrukcji w wodę, zostaną wybudowane przyłącza wodociągowe.

– Stworzyliśmy model źródełka łatwy w montażu oraz gwarantujący bezproblemowe użytkowanie dla warszawiaków. Poidełka zaprojektowane są w sposób umożliwiający korzystanie z nich zarówno przez dorosłych, dzieci i osoby starsze, jak również osoby z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach. Opcjonalnie będzie mogła pojawić się przy nich również miska, dzięki które pragnienie będą mogły ugasić także czworonogi - mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Strumień wody zostanie wyregulowany w taki sposób, aby warszawską kranówką ze źródełek można było napełnić pojemnik np. butelkę lub bidon.

Oprócz zamawianych 177 źródełek przetarg zakłada możliwość na postawienie dodatkowych 200 urządzeń.

 

Projekt źródełka został wybrany 19 kwietnia 2017 roku przez sąd konkursowy, który przyznał I nagrodę pracowni projektowej Lis-Meldner Design (zespół w składzie: Paulina Lis-Meldner, Marcin Kucharczyk, Krzysztof Meldner, Maciej Meldner). Inspiracją zwycięskiego projektu na formę warszawskiego źródełka jest studnia infiltracyjna „Gruba Kaśka”.

 

Więcej o miejskich źródełkach: tutaj

Informacje o źródełkach montowanych przez Wodociągi Warszawskie: www.mpwik.com.pl/view/zrodelka

Projekt miejskiego źródełka z wodą pracowni projektowej Lis-Meldner Design

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a