Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
Aktualności
27.03.2024

Dofinansowanie przyłącza kanalizacyjnego przez Warszawę wraz z likwidacją zbiornika bezodpływowego – dodatkowy nabór wniosków

Wnioski o udzielenie miejskiego dofinansowania likwidacji zbiornika bezodpływowego wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego do nieruchomości można składać już od 3 kwietnia. Termin dodatkowego naboru potrwa do 30 kwietnia. Aby skorzystać z dotacji, należy zrealizować inwestycję w 2024 r.

Przyłącze kanalizacji – obowiązek ustawowy?

Jeśli nieruchomość znajduje się na terenie, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej, jej właściciel ma ustawowy obowiązek zrobić to na własny koszt. Wynika to z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Władze stolicy zachęcają mieszkańców do likwidacji szamb, oferując im dotacje na ten cel w wysokości 6 tysięcy złotych. Z ustawowego obowiązku przyłączenia się do kanalizacji wyłączone są nieruchomości wyposażone w przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Zbiornik bezodpływowy – likwidacja – warunki do spełnienia dla uzyskania dotacji

Szczegóły warunków, jakie należy spełnić, dostępne są na stronie internetowej warszawa19115.pl, z której można pobrać formularz wniosku. Na terenie wielu dzielnic pomocy w wypełnieniu wniosku może udzielić Ekodoradca.

Wywóz szamba Warszawa – zbędny wydatek? Jak zaoszczędzić?

Podłączenie budynku do kanalizacji niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim dla zdrowia i środowiska. Jest to m.in. eliminowanie nieszczelności szamb powodujących przedostawanie się ścieków do wód gruntowych. Można też zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na wywóz nieczystości z posesji. Roczna oszczędność dla czteroosobowej rodziny to nawet kilka tysięcy zł.

Podłączenie szamba – echo przeszłości?

Wodociągi Warszawskie (MPWiK Warszawa) każdego roku modernizują i budują dziesiątki kilometrów nowych sieci – obecnie łączna długość stołecznej sieci kanalizacyjnej wynosi blisko 4,5 tys. km. Osoby zainteresowane dotacją mogą sprawdzić, czy ich nieruchomość znajduje się w zasięgu istniejącej sieci kanalizacyjnej na geoportalu Bliżej Mieszkańca. Geoportal umożliwia też wygodne przejście procedur przyłączeniowych bez konieczności wychodzenia z domu. Szczegóły procedur dotyczących przyłączania się do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej są dostępne na stronie Wodociągów Warszawskich (MPWiK Warszawa) w sekcji Dla Klienta.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a