Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
24.01.2022

Renowacja kolektora Nadbrzeżnego

Warszawscy wodociągowcy rozpoczęli renowację kolektora Nadbrzeżnego. Od wtorku 25 stycznia, zwężony będzie fragment wschodniej jezdni ul. Czerniakowskiej przy ul. Kaszubskiej.

Pierwsze prace już trwają w terenie. Pierwszy wykop jest zlokalizowany w trawniku przy ul. Czerniakowskiej pod wiaduktem w pobliżu al. J. Becka. Te roboty nie powodują utrudnień w ruchu i realizowane będą do połowy lutego. Z kolei we wtorek 25 stycznia, wodociągowcy przystąpią do wykonywania kolejnego wykopu w ul. Czerniakowskiej na wysokości ul. Kaszubskiej, po wschodniej stronie ul. Czerniakowskiej, tj. na jezdni w stronę centrum. Wykop zajmie zatokę postojową i skrajny prawy pas na długości ok. 60 m. Środkowy pas ul. Czerniakowskiej na wysokości prac zostanie zawężony do 3 m, lewy pozostanie bez zmian. Nie będzie także utrudnień na lewoskręcie w ul. J. Gagarina ani na chodniku i drodze dla rowerów w rejonie prac. Utrudnienia w tym miejscu potrwają do połowy marca.

Technologia bezwykopowa

Prace obejmują modernizację kolektora Nadbrzeżnego, a także komór i studni kanalizacyjnych na jego trasie - wzdłuż ulic Czerniakowskiej na odcinku od Stacji Pomp Kanałowych „Wolicka” do skrzyżowania ul. Czerniakowskiej, a także alei Polski Walczącej i Pompowni Powiśle. Aby do minimum ograniczyć utrudnienia dla mieszkańców wybrano metodę bezwykopową, tzw. reliningu - do istniejącego kanału wprowadza się moduły nowej rury o średnicy odpowiednio mniejszej niż macierzystego kolektora. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniana jest stabilizującą mieszanką betonową.

Dla kanału o profilu poprzecznym gruszkowym o wymiarach 1600/2000 mm dobrano moduł o wymiarach wewnętrznych 1350/1690 mm i grubości 21 mm. Na całej długości kolektora konieczne są wykopy technologiczne dla urządzeń wprowadzających nowe moduły i aplikujących mieszankę. Zaplanowano 16 takich wykopów na odcinku Wisłostrady od al. J. Becka do pompowni przy ul. Karowej.

Kolektor Nadbrzeżny

Kolektor Nadbrzeżny został wybudowany w latach 70-tych i wymaga renowacji, szczególnie przed włączeniem do niego projektowanego właśnie kolektora Mokotowskiego Bis.

Prace są częścią większego, ważnego przedsięwzięcia polegającego na uszczelnieniu i rozbudowie stołecznej sieci kanalizacyjnej. Usprawnienie transportu ścieków oraz zwiększenie możliwości retencyjnych układu, pozwoli na ograniczanie ryzyka powstawania zalewisk i podtopień w trakcie intensywnych opadów deszczu. Ponadto wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy oczyszczalni ścieków.

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a