Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Stacja Filtrów 

Unikalne, piękne i perfekcyjnie zaprojektowane – działające od ponad 130 lat Filtry Warszawskie zachwycają kunsztem architektonicznym i precyzją wykonania. Zabytkowy kompleks budynków na terenie stacji uznawany jest za perłę architektury przemysłowej XIX wieku, a filtry powolne to współcześnie jedyny działający na świecie obiekt tego typu, zaprojektowany przez Williama Lindleya. 

William Heerlein Lindley naczelnym inżynierem budowy

Stacja powstała dzięki staraniom ówczesnego p.o. prezydenta Warszawy – generała Sokratesa Starynkiewicza. Projekt budowy miejskich wodociągów i kanalizacji jest dziełem wybitnego angielskiego inżyniera Williama Lindleya. Opracowanie powstało w 1876 roku, jednak już po czterech latach naczelnym inżynierem budowy został jego najstarszy syn, wówczas 28-letni William Heerlein Lindley. Po kolejnych pięciu latach do kranów mieszkańców popłynęła woda wprost ze Stacji Filtrów. 

Warszawa w elitarnym gronie

Dzięki powstaniu zakładu i rozbudowie sieci przewodów, Warszawa awansowała do elitarnego grona zaledwie sześciu europejskich miast posiadających wówczas nowoczesny system wodociągowy. 

Część obiektów zaprojektowanych przez Lindleya np. filtry powolne oraz zbiorniki wody czystej i osadniki wody surowej (wybudowane w latach 1883-1926), jest eksploatowana do dziś. Natomiast górująca nad zakładem 40-metrowa wieża ciśnień została wyłączona z użytku już latach 30. XX w., a w budynkach dawnej pompowni parowej i kotłowni znajduje się obecnie nowoczesne, multimedialne muzeum wodociągów i kanalizacji. 

Filtry pospieszne

W 1933 roku na terenie stacji oddano do użytku Zakład Filtrów Pospiesznych zaprojektowany w stylu art deco. Mimo zniszczeń, którym uległ podczas II wojny światowej dach budynku, w środku zachowały się oryginalne marmurowe stoły operatorskie, a nowoczesna automatyka sterująca pracą urządzeń pozostaje niewidoczna, starannie ukryta wewnątrz zabytkowych zegarów. 

W 1996 r. zrekonstruowano zaginiony po wojnie pomnik Sokratesa Starynkiewicza. Popiersie zostało ustawione w parku na terenie Zakładu, nieopodal wieży ciśnień.

2010 i Stacja Ozonowania Pośredniego

Najnowszym obiektem jest uruchomiona w 2010 roku supernowoczesna Stacja Ozonowania Pośredniego i Filtracji na Węglu Aktywnym. Zewnętrzna architektura obiektu wyjątkowo harmonijnie wpisuje się w otaczającą zabytkową przestrzeń. A dzięki zaawansowanej technologii uzdatniania, woda płynąca do warszawiaków jest czysta, smaczna i można ją pić prosto z kranu. 

Zabytkowe obiekty Stacji Filtrów otoczone są troskliwą opieką kolejnych pokoleń pracowników wodociągów warszawskich i od wielu lat znajdują się pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków. W 2012 mocą rozporządzenia Prezydenta RP, Stacja Filtrów została uznana za Pomnik Historii.

Zobacz wybrane zabytki w naszym specjalnym  mini przewodniku!

Filter Station in Warsaw - a short guide to historic monuments

 

fot. Archiwum MPWiK 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a