Ozon w naszych stacjach uzdatniania wody jest stosowany do utleniania zanieczyszczeń zawartych w wodzie, które mogłyby wpływać niekorzystnie na jej barwę, smak i zapach. Tak więc dzięki stosowaniu ozonowania w procesie technologicznym zanieczyszczenia są skutecznie usuwane z wody. W Stacjach Uzdatniania Wody „Filtry” i „Praga” wykorzystujemy ozon w procesie utleniania poprzedzającym filtrację na złożach węgla aktywnego, po którym następuje jeszcze filtracja powolna oraz dezynfekcja wody z użyciem dwutlenku chloru. Natomiast w Zakładzie Północnym woda jest ozonowana pomiędzy dwoma etapami procesu koagulacji, po których następuje stabilizacja, filtracja oraz dezynfekcji wody. (więcej o procesach uzdatniania wody w naszych stacjach: http://warszawskakranowka.pl/jak-uzdatniamy-wode-w-warszawie).
Ponieważ ozon jest związkiem nietrwałym jego resztki pozostałe w wodzie po zasadniczym procesie ozonowania ulegają rozpadowi i przekształcają się w cząsteczki tlenu. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby na wyjściach z naszych stacji uzdatniania wody ozon występował jeszcze w wodzie, to i tak kontrolujemy jego zawartość, która w punktach wprowadzania wody do sieci miejskiej nie może przekraczać wartości 0,05 mg/l (wymóg określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia*). Prowadzone pomiary zawartości ozonu w wodzie nie wykazują przekroczeń jego dopuszczalnych wartości.
Jednocześnie podkreślamy, że jakość wody dostarczanej przez nasze przedsiębiorstwo jest na bieżąco kontrolowana przez akredytowane laboratoria Spółki. Dodatkowo nadzór nad jakością wody w Warszawie pełni Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m. st. Warszawie.
* wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294)