Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
14.11.2019

Testy szczelności układu przesyłowego ścieków pod Wisłą zakończone pozytywnie

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zakończyła prace w zakresie naprawy rurociągów przesyłających ścieki pod Wisłą. Kolejny etap to przekierowanie ścieków z rurociągów tymczasowych ułożonych na moście pontonowym ponownie do układu przesyłowego.

W ramach naprawy układu przesyłowego zamontowano dwa nowe stalowe rurociągi po 106,5 m każdy, wzmocnione opaskami typu STRAUB, których podstawowych zadaniem jest izolacja oraz zabezpieczenie antykorozyjne. Jednocześnie na pozostałych rurociągach, każdy o długości 1200 metrów, wykonano nowe laminaty - ponad 160 połączeń laminacyjnych - oraz założono 120 wewnętrznych opasek uszczelniających. Prace przeprowadzono przy udziale kilku firm wykonawczych oraz pod nadzorem inwestorskim firmy zewnętrznej.

Ostatnim etapem mającym na celu sprawdzenie jakości przeprowadzonych prac naprawczych były próby szczelności oraz próby ciśnieniowe, które odbywały się między 7-10 listopada 2019 r. Wynik tych prób jest pozytywny, o czym Spółka poinformowała PGW Wody Polskie i zgłosiła gotowość do przejęcia ścieków przez układ przesyłowy. Obecnie trwają ustalenia dotyczące daty przejęcia ścieków – wstępny termin wskazany przez  Wody Polskie to noc z 15 na 16.11.2019 r.

Jednocześnie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie kontynuuje prace o charakterze odtworzeniowym i remontowym tunelu. Ich zakończenie planowane jest na przełom stycznia i lutego 2020 r.

Jak informowała Spółka, przyczyny awarii układu przesyłowego badają eksperci Politechniki Warszawskiej. Według ich wstępnych ustaleń przyczyny dzieli się na: konstrukcyjne, wykonawcze i materiałowe. Eksperci wskazują, iż rozwijające się uszkodzenie w strukturze rury miało charakter wady ukrytej, czyli takiej, która ze względu na lokalizację miejsca awarii, a także sposób rozwijającego się uszkodzenia, nie była praktycznie możliwa do rozpoznania w trakcie bieżącej eksploatacji. Podkreśla się jednocześnie, że ostateczne wnioski zostaną zawarte w finalnej ekspertyzie, której termin uzależniony jest od możliwości przeprowadzenia badań laboratoryjnych na próbach materiałowych.

Koszty wynikające z zawartych umów na odtworzenie układu przesyłowego to blisko 39 mln złotych netto. Składają się na nie m.in. prace rozbiórkowe, odtworzeniowe, konserwacyjne, projektowe, nadzoru inwestorskiego i eksperckie. Środki są ponoszone ze środków własnych Spółki i nie wpłyną na wysokość opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców.

Jednocześnie Spółka pracuje nad koncepcją alternatywnego układu przesyłającego ścieki pod Wisłą. Planuje inwestycję metodą przewiertu pod rzeką. Obecnie trwają prace wstępnego szacowania kosztów, a także dopracowanie harmonogramu czynności w zakresie uzyskania wszelkich pozwoleń, w tym decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej.

Spółka współpracuje z ekspertami Politechniki Warszawskiej, zaproszono także do doradztwa przedstawicieli Politechniki Krakowskiej.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a